Hoppa till huvudinnehåll
söndag, 8 november 2026 · KvällsutgåvaStockholm ⛅ 3°CSEK/USD 0.1013 · SEK/EUR 0.0907Om ossRedaktionenKällorKontaktNyhetsbrev

PSA-värde 22: vad betyder det och när är det för högt

Att se 22 µg/L på ett provsvar får många att tappa andan, och det är en rimlig reaktion. Siffran ligger över alla åtgärdsgränser i Cancercentrums nationella vårdprogram, men ett enda prov säger sällan hela historien eftersom ålder, infektion och tidigare prover spelar roll.

Åtgärdsgräns män under 70 år: 3.0 µg/L (1177 Vårdguiden (nationell patientinformation)) ·
Andel med prostatacancer vid 10–20 µg/L: ca 50 % (Praktisk Medicin (svensk medicinsk fackportal)) ·
Över 50 µg/L: så gott som alla har cancer, oftast spridd (Praktisk Medicin)

Snabböversikt

1Bekräftade fakta
2Vad som är oklart
  • Andelen med cancer vid 20–25 µg/L: underlaget har siffror för 10–20 och över 50 µg/L (Praktisk Medicin)
  • Genomsnittlig stegringstakt för PSA vid cancer finns inte i underlaget
  • PSA-utvecklingen efter strålbehandling saknar källbelagda siffror i den här genomgången
3Tidslinjesignal
4Vad händer härnäst

Åtta siffror, ett mönster: åtgärdsgränsen höjs med åldern, medan tillfälliga orsaker kan driva upp värdet utan att prostatacancer finns.

Uppgift Värde Källa
Åtgärdsgräns, män under 70 år 3.0 µg/L Cancercentrums vårdprogram
Åtgärdsgräns, män 70–80 år 5.0 µg/L Cancercentrums vårdprogram
Åtgärdsgräns, män över 80 år 7.0 µg/L Cancercentrums vårdprogram
Andel med prostatacancer vid 10–20 µg/L ca 50 % Praktisk Medicin
PSA vid febril urinvägsinfektion > 100 µg/L; upp till 1 år Cancercentrums vårdprogram
PSA vid akut urinretention > 20 µg/L (sällan) Cancercentrums vårdprogram
Uppskov efter UVI, prostatit, urinretention eller kateter 3 månader Region Västra Götaland (BHL)
Finasterid halverar PSA inom 6–12 månader Region Västra Götaland (BHL)

Vad bör en PSA ligga på?

Det finns ingen enskild nivå som gäller för alla män. Enligt Testmottagningen (patientinformation) är PSA ett protein som bildas i prostatakörteln och finns i små mängder i blodet även hos friska män. Ålder spelar stor roll för vad som räknas som vanligt, och Cleveland Clinic (amerikansk akademisk vårdgivare) anger följande referensintervall i ng/mL:

  • 40–50 år: 0–2,5 ng/mL
  • 50–60 år: 2,5–3,5 ng/mL
  • 60–70 år: 3,5–4,5 ng/mL
  • 70–80 år: 4,5–5,5 ng/mL

Sverige arbetar i stället med åtgärdsgränser som hänger ihop med ålder. Enligt 1177 Vårdguiden är ett värde förhöjt om det överstiger 3.0 µg/L under 70 år, 5.0 µg/L mellan 70 och 80 år och 7.0 µg/L över 80 år. Enligt Cleveland Clinic motsvarar 1 µg/L 1 ng/mL, så siffrorna kan läsas sida vid sida, men gränserna är konstruerade olika.

Avvägningen

Åtgärdsgränsen är en kompromiss mellan att hitta cancer och att slippa onödig utredning, enligt Internetmedicin.se (medicinsk översiktstext). För ett värde på 22 betyder det att en tillfällig förklaring måste vara tydlig innan utredningen skjuts upp.

Vad är ett normalt PSA-värde för en 70-åring?

  • Cleveland Clinic anger 4,5–5,5 ng/mL som referensintervall för 70–80 år.
  • Enligt det svenska vårdprogrammet ska män i 70–80-årsåldern remitteras till urolog vid PSA på 5.0 µg/L eller mer (Cancercentrums vårdprogram).

Ett värde på 22 hamnar alltså långt över båda intervallen för en 70-åring. Det är sammanhanget som avgör, eftersom en siffra utan ålder säger lite.

Konsekvensen: för en 70-åring är 22 inte en gråzon utan en siffra som kräver besked från vården, oavsett vilket referensintervall man läser.

Kan man ha höga PSA-värden utan att ha cancer?

Ja, och det är en av de vanligaste förklaringarna. Enligt 1177 Vårdguiden kan förhöjt PSA bero på godartad prostataförstoring, prostatit, urinvägsinfektion, urinretention, kateter och prostatacancer, och godartad förstoring är den vanligaste orsaken när värdet är måttligt förhöjt.

Cancerfonden (svensk cancerorganisation) skriver att PSA-halten kan öka både vid godartad förstoring och vid cancer, eftersom cancern bryter ner vävnad så att mer PSA läcker ut i blodet.

  • Godartad prostataförstoring (BPH) är den vanligaste orsaken vid måttligt förhöjt värde (1177 Vårdguiden).
  • Prostatit och urinvägsinfektion kan ge kraftigt tillfälligt förhöjda värden (Cancercentrums vårdprogram).
  • Akut urinretention och kateter ökar PSA måttligt, ofta till det dubbla (Cancercentrums vårdprogram). Mer om kateter och när den används: tappningskateter och när katetern används.

Ett enskilt prov räcker inte för att avgöra saken. Enligt Testmottagningen kan ett enskilt PSA-prov varken bekräfta eller utesluta cancer.

Hur högt PSA kan man ha vid godartad prostataförstoring?

  • Underlaget i den här genomgången anger ingen övre gräns för godartad förstoring.
  • De tydligaste siffrorna gäller tillfälliga orsaker: vid akut urinretention är ökningen sällan över 20 µg/L (Cancercentrums vårdprogram).
  • Vid febril urinvägsinfektion kan PSA överstiga 100 µg/L, och det kan ta upp till ett år innan värdet normaliseras (Cancercentrums vårdprogram).

Konsekvensen: om en tillfällig orsak har funnits nyligen är första steget ett nytt prov, inte en diagnos.

När är PSA-värdet farligt?

Källorna använder ordet åtgärdsgräns, inte farlig. Ett värde över gränsen leder till utredning, och nivåerna som väcker störst oro är de där sannolikheten för cancer blir tydligt högre.

  • Över 10 µg/L utan tecken till infektion och utan misstänkt fynd vid palpation av prostatan räcker för remiss till SVF-utredning (Cancercentrums vårdprogram).
  • Vid 10–20 µg/L har ungefär hälften av patienterna prostatacancer (Praktisk Medicin).
  • Över 50 µg/L har så gott som alla cancer, oftast spridd (Praktisk Medicin).

Värdet 22 ligger över 20 och därmed utanför det intervall där underlaget ger en andel. Det är just därför ett enskilt värde i det här området behöver utredas i stället för att tolkas själv.

Är ett PSA-värde på 400 farligt?

  • Över 50 µg/L har så gott som alla cancer, oftast spridd (Praktisk Medicin).
  • Ett värde på 400 ligger långt över den nivån, och därför är det ett utredningsläge, inte något man tolkar hemma.
  • Kry skriver att PSA bör tolkas tillsammans med ålder, tidigare provsvar, läkemedel, symtom och ärftlighet (Kry (digital vårdtjänst)).
Vad man bör bevaka

Ett värde på 400 kräver utredning, eftersom så gott som alla i gruppen över 50 µg/L har cancer, oftast spridd (Praktisk Medicin). Det som räknas är helheten, inte bara en siffra.

Konsekvensen: för den som ser ett värde i den storleksordningen är nästa steg ett besök hos läkare, inte en jämförelse med sidor på nätet.

Hur hög ska en PSA vara vid spridd cancer?

Underlaget innehåller inget enskilt gränsvärde som definierar spridd cancer. Vårdprogrammet sätter remissgränser, inte en nivå för spridning, och det är viktigt att inte läsa in mer i en siffra än den bär.

Det som går att belägga är samband: högre nivåer förekommer oftare när sjukdomen är mer utbredd. Praktisk Medicin pekar på 50 µg/L som den tydligaste gränsen i materialet.

Hur snabbt stiger en PSA vid cancer?

  • Enligt Cleveland Clinic kan ett kontinuerligt stigande PSA efter två eller fler test tyda på prostatacancer.
  • Underlaget anger ingen genomsnittlig stegringstakt, så hastigheten går inte att räkna ut här.
  • Stigande värden måste därför läsas tillsammans med tidigare prover, inte var för sig.

Konsekvensen: spridning bedöms utifrån provsvar över tid och undersökning, inte utifrån en enda siffra.

Är det normalt att PSA-värdet stiger efter strålbehandling?

Den frågan kan underlaget inte besvara med belägg. Ingen av de källor som granskats här beskriver PSA-utvecklingen efter strålbehandling, så vad som är normalt efter behandling för en enskild patient lämnas öppet.

Det som går att säga gäller upprepade prov. Enligt Cleveland Clinic är mönstret över tid viktigare än ett enskilt värde.

Kan man bli helt frisk från prostatacancer?

  • Underlaget i den här genomgången innehåller inga källor som svarar på frågan om full återhämtning.
  • Vid ett enstaka påtagligt förhöjt PSA-värde bör ett nytt prov tas efter några veckor för att utesluta en tillfällig, inflammatorisk orsak (Internetmedicin.se).
  • Finasterid halverar PSA inom 6–12 månader, och vid utebliven halvering eller ökning bör urologremiss övervägas (Region Västra Götaland (BHL)).

Konsekvensen: det är läkaren som kan koppla PSA-förloppet till behandlingen, inte en enskild siffra i en tabell.

Vad gör man när PSA-värdet är förhöjt?

Stegen nedan bygger på det källorna beskriver. De ersätter inte läkarens bedömning.

  1. Kontrollera om infektion, urinretention, kateter eller prostatit har förekommit. Efter sådana orsaker bör provet tas om efter 3 månader (Region Västra Götaland (BHL)).
  2. Ta inte PSA-prov i anslutning till en febril infektion (Cancercentrums vårdprogram).
  3. Ta med tidigare provsvar, läkemedel, symtom och uppgifter om ärftlighet till besöket (Kry).
  4. Fråga läkaren om en tillfällig orsak kan förklara värdet, eller om remiss till urolog ska göras direkt.
  5. Vid PSA över 3 µg/L rekommenderas utredning, och magnetkameraundersökning (MR) av prostatan erbjuds (1177 Östergötland).

Konsekvensen: det mest användbara man kan ta med till besöket är när provet togs och vilka sjukdomar eller behandlingar som förekommit de senaste veckorna, eftersom det avgör om läkaren väljer nytt prov eller remiss.

Bekräftat och oklart

Bekräftade fakta

  • 22 µg/L ligger över åtgärdsgränsen för alla tre åldersgrupper och ska enligt vårdprogrammet föranleda remiss till urolog (Cancercentrums vårdprogram).
  • Förhöjt PSA kan bero på flera orsaker, bland dem godartad prostataförstoring och infektion (1177 Vårdguiden).
  • Ett enskilt PSA-prov kan inte bekräfta eller utesluta prostatacancer (Testmottagningen).

Vad som är oklart

  • Sannolikheten för cancer vid 20–25 µg/L: underlaget har siffror för 10–20 och över 50 µg/L, men inte för 22 (Praktisk Medicin).
  • Hur snabbt PSA stiger i genomsnitt vid cancer: ingen siffra finns i underlaget.
  • Vilken PSA-nivå som är normal efter strålbehandling för en enskild patient.
  • Om ett värde på 22 hos en enskild man beror på en tillfällig orsak: det avgörs i utredning, inte av källorna.

Konsekvensen: fler frågor än fakta är ett skäl att läsa värdet som en signal att utreda, inte som ett färdigt svar.

Vad källorna säger

Ett enskilt PSA-prov kan inte bekräfta eller utesluta prostatacancer.

Testmottagningen (patientinformation om PSA-prov)

Begreppet ”normalvärde” är därför egentligen inte relevant vid bedömning av PSA.

Internetmedicin.se (medicinsk översiktstext)

Konsekvensen: de två citaten pekar åt samma håll: en siffra blir användbar först när ålder, tidigare prover och tillfälliga orsaker står bredvid den.

Vad det betyder för dig

Ett PSA-värde på 22 µg/L är över varje åtgärdsgräns i det svenska vårdprogrammet (Cancercentrums vårdprogram), så frågan gäller inte om värdet ska följas upp utan hur snabbt vården ska agera. För en man med 22 µg/L är valet tydligt: be läkaren utesluta en tillfällig orsak först, eller gå direkt till utredning om ingen sådan finns.

Relaterad läsning: tappningskateter och när katetern används · inflammation, dosering och risker med Ipren och Alvedon

Vanliga frågor

Hur ofta behöver man ta ett PSA-prov?

Underlaget anger ingen fast frekvens för alla män. Netdoktor (svensk vårdinformation) skriver att provet kan tas vid symtom, vid ärftlig risk eller för uppföljning, och att det inte rekommenderas för alla män utan symtom.

Vilka faktorer kan påverka PSA-värdet?

Infektion, urinretention, kateter och prostatit kan höja värdet tillfälligt, och finasterid halverar PSA inom 6–12 månader (Region Västra Götaland (BHL)). Ålder, tidigare provsvar och ärftlighet påverkar också tolkningen (Kry).

Kan en infektion i prostatan höja PSA-värdet?

Ja. Vid febril urinvägsinfektion kan PSA överstiga 100 µg/L (Cancercentrums vårdprogram). Efter UVI, prostatit eller urinretention bör provet tas om efter 3 månader (Region Västra Götaland (BHL)).

Hur länge kan ett förhöjt PSA ligga kvar efter en infektion?

Vid febril urinvägsinfektion kan det ta upp till ett år innan värdet normaliseras, enligt Cancercentrums vårdprogram.

Vem ska man vända sig till om provsvaret är förhöjt?

Vården bör bedöma om värdet förklaras av en tillfällig orsak. Utan tydlig förklaring krävs remiss eller utredning (1177 Vårdguiden).

Är 22 µg/L detsamma som 22 ng/ml?

Ja, enligt jämförelsen i Cleveland Clinic motsvarar 1 µg/L 1 ng/mL, så siffrorna går att jämföra direkt.



Erik Wallin
Erik WallinRedaktionsmedarbetare

Erik Wallin är reporter på Landsortstidningen och bevakar dagliga kultur- och nöjesnyheter.