Hoppa till huvudinnehåll
lördag, 17 oktober 2026 · KvällsutgåvaStockholm ☀ 4°CSEK/USD 0.1010 · SEK/EUR 0.0897Om ossRedaktionenKällorKontaktNyhetsbrev

Big Agnes Copper Spur HV UL2 – recension och jämförelse

Det finns ett skäl till att Copper Spur-serien dyker upp på nästan varje packlista för flerdagsturer: den kombinerar låg vikt med ett innertält där två vuxna faktiskt kan sitta upp. I HV UL2-generationen landar trailvikten på runt 1,2 kilo enligt SectionHikers test – samtidigt som takhöjden sträcker sig till 102 centimeter. Frågan är om det räcker för att motivera prislappen – och vilken version som passar just din vandring.

Vikt (trailvikt): 1,19 kg ·
Totalvikt: 1,36 kg ·
Golvyta: 224 × 132–107 cm ·
Packmått: 50 × 10 cm ·
Kapacitet: 2 personer ·
Antal dörrar/absider: 2/2

Snabböversikt

1Bekräftade fakta
  • Fristående tvåpersonstält för tre säsonger med två dörrar, två absider, 2,69 m² golvyta och 102 cm topphöjd (REI:s produktsida).
  • Trailvikten anges till cirka 1,19 kg i europeiska specifikationer; REI och SectionHiker anger 2 lb 11 oz, motsvarande 1 219 g (SectionHiker).
  • Nyare UL2-versioner har uppmätts till cirka 3 lb packade – motsvarande 1 361 g – hos CleverHiker (CleverHiker).
2Vad som är oklart
  • Priset i svenska kronor varierar mellan butiker och säsonger – det finns ingen fast svensk listpris att luta sig mot (Se aktuellt pris hos Naturkompaniet).
  • Viktskillnaderna mellan specifikation och uppmätt vikt är inte fullt förklarade och kan bero på årgångar och mätmetoder (CleverHiker).
  • Om och när Big Agnes uppdaterar HV-serien är inte officiellt kommunicerat (Big Agnes officiella webbplats).
3Tidlinjesignal
  • Priset har stigit mellan generationer: 449,95 USD för en tidigare listning (The Broke Backpackers recension) till runt 600 USD för nyare versioner.
  • Uppmätta packvikter har legat på 1 361–1 390 g hos oberoende testare – en signal om att katalogsiffror inte är hela sanningen (CleverHiker, Switchback Travel).
4Vad händer härnäst
  • För svenska köpare handlar nästa steg om att jämföra aktuella listningar hos etablerade återförsäljare som Naturkompaniet – priser och årsmodeller skiljer (Naturkompaniet).
  • Den som vill skydda det tunna golvmaterialet bör räkna in ett modellanpassat footprint i budgeten. (Naturkompaniet)
  • Officiella besked om nästa generation saknas; tills dess är HV UL2 standardversionen för två personer i seriepositioneringen (Big Agnes).

Nio specifikationer, ett mönster: tältet är byggt för att hålla vikten nere utan att offra sovutrymmet.

Egenskap Värde Källa
Typ av tält Självstagande kupoltält för tre säsonger REI:s produktsida
Kapacitet 2 personer
Golvyta 224 × 132–107 cm (2,69 m²)
Antal dörrar 2
Antal absider 2
Trailvikt 1,19 kg enligt spec · 1 219 g (2 lb 11 oz) SectionHiker
Totalvikt 1,36 kg enligt spec · 1 361 g (3 lb) för nyare version CleverHiker
Packmått 50 × 10 cm backpackinglight.dk
Material Nylon 20D/10D, silikonimpregnerad backpackinglight.dk

Vad är skillnaden mellan Big Agnes Copper Spur HV och UL?

Förkortningarna förvirrar många, men skillnaden är tydlig när du vet vad de står för: HV är den rymligare tolkningen av Copper Spur-konceptet, medan UL är den serie som prioriterade låg vikt.

Vad betyder ”HV” på Copper Spur-tältet?

  • HV står för High Volume – Big Agnes beteckning för högre takhöjd och rymligare innertält.
  • UL står för Ultra Light – serien som byggde på kompakta mått och lägre vikt.
  • Båda serierna delar i stort sett samma material och konstruktion.

Att välja HV handlar alltså om att prioritera volym framför extrem lättvikt. Switchback Travels test konstaterar att den korsande stångkonstruktionen gör att två vuxna kan sitta upp bredvid varandra – något som upplevdes trängre i den mer kompakta UL-generationen.

Skillnad i vikt och utrymme

  • UL2 (UL-serien): lägre profil och mindre volym över huvudet.
  • HV UL2: 102 cm topphöjd och 2,69 m² golvyta.
  • Viktpositionering: UL-serien lättare, HV-serien rymligare.

Den praktiska skillnaden märks när du sitter i tältet: HV-versionen ger mer luft och rörelsefrihet, medan UL-versionen upplevdes mer kompakt.
Tre rader, en tydlig skiljelinje: den äldre UL-serien valde låg vikt, HV-serien valde ett rymligare innertält.

Egenskap Copper Spur UL2 (UL-serien) Copper Spur HV UL2
Takhöjd Lägre, mer kompakt profil 102 cm
Rymlighet Mindre volym över huvudet Två vuxna kan sitta upp
Viktpositionering Lättare Cirka 1,19 kg trailvikt enligt spec

Så tänker du: Köper du UL får du ett lättare tält på pappret; köper du HV får du ett tält som känns större varje kväll. För de flesta tvåpersonsturer väger den känslan tyngre än de sparade grammen.

Vad är skillnaderna mellan Copper Spur UL2 och Copper Spur UL2 XL-tälten?

Här handlar skillnaden om passform, inte om kvalitet: standard-UL2 är byggd för två personer, medan XL-versionen förlänger golvet för den som behöver mer benutrymme.

Vad är skillnaderna mellan BA Copper Spur UL1 och UL2?

  • UL1 är enpersonsversionen med mindre golvyta och lägre vikt.
  • UL2 är standardversionen för två personer – golvet mäter 224 × 132–107 cm.
  • UL2 XL är den förlängda varianten för två personer som behöver extra benutrymme.

Vandrar du ensam kan UL1 räcka långt, men då försvinner mycket av den rymliga känslan som gör Copper Spur-serien populär. Två personer som sover tillsammans ska räkna med att standard-UL2 ger 224 cm golvlängd – gott om plats för de flesta, men trångt för den som är mycket lång.

XL-versionen – längre golvyta för långa personer

  • XL-versionen adderar cirka 25 cm längd till golvytan, enligt produktinformationen.
  • Golvformen följer standardversionen, men benutrymmet ökar.
  • Footprinten skiljer sig mellan varianterna – en XL-version kräver ett XL-anpassat footprint.

Skillnaden mellan UL2 och UL2 XL är inte att det ena är bättre, utan att det ena passar en annan kroppsstorlek. Den som är mycket lång bör i praktiken välja XL om benutrymmet är viktigt.

Poängen: UL2 är rätt val för de flesta par. XL är ett specialval för långa vandrare som inte vill kompromissa med benutrymmet – skillnaden märks när du ligger i tältet, inte när du bär det.

Är Big Agnes Copper Spur ett bra tält?

Kort svar: ja, enligt de oberoende testare som har använt tältet i fält. Längre svar: det beror på vad du jämför med och vad du är villig att betala.

Är Big Agnes-tält värda pengarna?

  • Switchback Travel beskriver HV UL2 som en stark kombination av beboelighet, vikt och användarvänlighet.
  • CleverHiker kallar Copper Spur UL2 ovanligt beboelig för ett fristående tält runt tre pund.
  • Priset har legat på 449,95 USD för en tidigare listning (The Broke Backpackers recension) till runt 600 USD för nyare versioner (CleverHikers recension).

Det du betalar för är låg vikt i kombination med fristående konstruktion, två dörrar och två absider – egenskaper som annars brukar kosta antingen i vikt eller i pengar.

Fördelar

  • Extremt låg vikt för ett fristående tält.
  • Rymligt för sin viktklass – två vuxna kan sitta upp.
  • Två dörrar och två absider.

Nackdelar

  • Priset är högt – tältet ligger i premiumklassen.
  • Kräver footprint för bästa hållbarhet.
Haken

Copper Spur är inte ett tält du köper på impulsen – det är en investering. När footprint, frakt och eventuell markduk räknas in hamnar slutnotan märkbart över själva listpriset, och det listpriset har dessutom stigit mellan årgångarna.

Vilket Big Agnes-tält är bäst?

  • Copper Spur: bäst för vandring när två dörrar, rymd och komfort prioriteras.
  • Fly Creek: Big Agnes serie för extremt låg vikt – rätt val när varje gram räknas.
  • Det finns inget enskilt ”bäst” – valet avgörs av användningsområde.

Om du vill ha ett funktionellt hem på fjället är Copper Spur den tryggaste rekommendationen. Vill du att tältet nästan ska försvinna i ryggsäcken är Fly Creek ett bättre utgångsläge.

Slutsats: Copper Spur HV UL2 är ett premiumtält med premiumpris. För vandrare som prioriterar rymd och låg vikt är det värt pengarna; för budgetmedvetna köpare finns billigare tält med något högre vikt.

Bedömningen: få tält i den här viktklassen lyckas kombinera två personers utrymme med fristående konstruktion. Priset sticker – men det gör även kvaliteten och utrymmet.

Behöver jag ett footprint för Copper Spur UL2?

Behöver – nej. Värt att köpa – ja, om du vill att tältbottnen ska hålla i fler än ett par säsonger.

Footprintens funktion och rekommendation

  • Ett footprint skyddar tältbottnen från slitage och fukt.
  • Big Agnes säljer footprints anpassade till Copper Spur-golvets mått – för standard-UL2 handlar det om 224 × 132–107 cm.
  • Ett generellt footprint kan fungera, men passformen blir sämre i kanterna.

Golvet är tillverkat i tunn nylon – just därför säljer Big Agnes en separat markduk. Den som sover på hårt underlag med sten och rötter märker skillnaden direkt, medan mjuk mossa inte kräver lika mycket skydd.

Enkla regeln: ska tältet stå på grus, i blåst eller på samma fläck flera nätter – köp footprintet från start. Det väger lite, tar liten plats och förlänger tältets livslängd.

Vad väger Big Agnes Copper Spur UL2?

Det korta svaret: trailvikten för HV UL2 anges till cirka 1,19 kg enligt europeiska specifikationer, medan totalvikten hamnar på 1,36–1,39 kg hos oberoende testare. Vikten beror på årgång, mätmetod och om du räknar med påsar och pluggar.

Vikt för olika versioner (HV UL2, UL2 XL, etc.)

  • Trailvikt: 1 219 g (2 lb 11 oz) enligt SectionHiker – europeisk spec anger 1,19 kg.
  • Packad vikt: 1 390 g (3 lb 1 oz) uppmätt av Switchback Travel; CleverHiker anger 1 361 g (3 lb) för en nyare version.
  • REI listar den packade vikten till 3 lb 2 oz (1 417 g) för sin aktuella listning.

Det här är viktigare än det låter: när en tillverkare anger ”1,19 kilo” är det trailvikten – alltså tältet utan påsar, pluggar och extra tillbehör. I ryggsäcken hamnar du i praktiken på totalvikten.

Därför spelar det roll

Siffran på prislappen är trailvikten; i ryggsäcken är det totalvikten som gäller. Skillnaden på 170–200 gram är mindre än en liten vattenflaska – men den följer med varje dag du bär tältet.

Tolv specifikationer, en röd tråd: utrymme har prioriterats utan att vikten har sprungit iväg.

Specifikation Värde Källa
Typ Fristående kupoltält för tre säsonger Switchback Travel
Kapacitet 2 personer
Golvyta 2,69 m² (29 sq ft)
Golvmått 224 × 132–107 cm
Takhöjd 102 cm
Dörrar/absider 2 + 2
Trailvikt 1 219 g (2 lb 11 oz); europeisk spec 1,19 kg SectionHiker
Packad vikt 1 390 g (3 lb 1 oz) uppmätt; 1 361 g (3 lb) nyare årgång Switchback Travel
Material Nylon 20D/10D, silikonimpregnerad backpackinglight.dk
Packmått 50 × 10 cm backpackinglight.dk
Konstruktion Korsande stänger – två vuxna kan sitta upp Switchback Travel
Prisnivå (internationell) 449,95–600 USD beroende på årgång The Broke Backpacker

Så tolkar du siffrorna: trailvikt är marknadsföringssiffran, totalvikt är verkligheten i ryggsäcken. Fråga alltid återförsäljaren vilken vikt som avses – skillnaden är liten men konstant.

Vilket tält är bättre: Big Agnes Copper Spur eller Tiger Wall?

Båda tälten kommer från Big Agnes och delar konstruktionsfilosofin. Skillnaden handlar om prioritering: Tiger Wall sparar vikt, Copper Spur ger mer utrymme och fler funktioner.

Vilket är det bästa 3-personstältet för backpacking?

  • Tiger Wall är något lättare men mindre rymligt än Copper Spur, enligt seriepositioneringen.
  • Copper Spur har fler funktioner: två dörrar och bättre ventilation.
  • För den som vill ha tre personers utrymme gäller samma vägval som i tvåpersonsversionerna.

För tre personer handlar valet om samma sak: hur mycket utrymme är du beredd att byta mot en lättare packning? Där finns inget rätt svar – bara rätt svar för just din typ av vandring.

Skillnader i vikt, utrymme och pris

  • Vikt: Tiger Wall är något lättare – Copper Spur HV UL2 ligger på cirka 1,19–1,22 kg trailvikt.
  • Utrymme: Copper Spur erbjuder 2,69 m² golvyta och 102 cm topphöjd.
  • Pris: Copper Spur ligger i premiumklassen – internationella listpriser har börjat på cirka 450 USD (The Broke Backpackers recension).

För två personer som delar tält i flera dygn är det rymligare innertältet värt mer än de sparade grammen. Väljer du Tiger Wall får du något mindre att bära; väljer du Copper Spur får du ett tält som är lättare att leva i.

Vad vi vet – och vad som fortfarande är oklart

Efter att ha gått igenom specifikationer och tester är bilden relativt tydlig, men några frågetecken kvarstår.

Det här vet vi

  • HV UL2 är fristående, har två dörrar, två absider, 2,69 m² golvyta och 102 cm topphöjd.
  • Trailvikten ligger på 1,19–1,22 kg och totalvikten på 1,36–1,39 kg beroende på källa.
  • Både CleverHiker och Switchback Travel beskriver tältet som ovanligt beboeligt för sin viktklass.

Det här är fortfarande oklart

  • Priset i svenska kronor varierar mellan butiker och säsonger – det finns ingen fast svensk listpris att luta sig mot.
  • Viktskillnaderna mellan specifikation och uppmätt vikt är inte fullt förklarade; troligen handlar det om årgångar och mätmetoder.
  • Officiella besked om kommande modelluppdateringar saknas.
  • Hur XL-footprint förhåller sig till standard-footprint är inte tydligt dokumenterat hos återförsäljarna.

Kärnan: de stora specifikationerna är väl dokumenterade, medan vikt, pris och tillgänglighet skiljer mellan källor. Därför lönar det sig att jämföra två återförsäljare innan du köper.

Vad testarna säger

Oberoende testare har använt tältet i flera årgångar – här är två röster som sammanfattar bilden.

”En stark kombination av beboelighet, vikt och användarvänlighet.”

Switchback Travels test

”Ovanligt beboeligt för ett fristående tält runt tre pund.”

CleverHikers recension

Båda testarna pekar på samma sak: det ovanliga är att så mycket utrymme ryms i ett tält som väger så lite. Det är kombinationen som gör Copper Spur intressant – inte en enskild specifikation.

För den svenska vandrare som söker ett fristående tält under 1,4 kilo är Copper Spur HV UL2 fortfarande en av de starkaste kombinationerna av rymd och vikt på marknaden. Beslutet handlar egentligen inte om tältet duger – det gör det – utan om vad du prioriterar: maximal beboelighet och två dörrar pekar mot HV-versionen, medan den som vill spara de sista grammen bör titta mot Tiger Wall. För de flesta flerdagsturer i svenska fjällen är valet tydligt: satsa på HV, lägg till ett modellanpassat footprint – och kom ihåg att den vikt du bär är totalvikten, inte trailvikten på prislappen.

Fler källor

rei.com, rei.com, rei.com

Vanliga frågor

Vanliga frågor och svar om Copper Spur-serien och HV UL2.

UL1 eller UL2 – vilken passar mig?

UL1 är enpersonsversionen med mindre golvyta och lägre vikt. UL2 är standardversionen för två personer, med golvmåtten 224 × 132–107 cm. Två personer som sover tillsammans ska välja UL2; vandrar du ensam och vill spara vikt kan UL1 räcka.

Kan jag använda ett footprint från ett annat märke?

Det går, men passformen blir sämre. Copper Spur-golvet har en specifik form med smalare fotända, så ett generellt footprint skyddar inte kanterna ordentligt. Big Agnes säljer footprints anpassade till respektive modell – det är den tryggaste vägen.

Vad är mtnGLO och är det värt det?

mtnGLO är Big Agnes serie med LED-belysning i tältstängerna. Det gör tältet mysigare på kvällen, men adderar vikt, pris och något mer att hålla reda på. För de flesta vandrare räcker en pannlampa.

Hur stort är Copper Spur UL2 XL jämfört med standard?

XL-versionen har en förlängd golvyta – enligt produktinformationen cirka 25 cm längre än standard-UL2. Det ger främst mer benutrymme för långa personer. Tänk på att även footprintet måste vara anpassat till XL-längden.

Är Big Agnes Copper Spur vattentät?

Tältet har ett yttertyg i silikonimpregnerad nylon enligt specifikationerna. För långa regnperioder eller tuffare underlag är ett footprint ett bra komplement.

Vilket underlag passar bäst för Copper Spur-tältet?

Ett modellanpassat footprint ger bäst skydd och följer golvets mått. Om du vill spara vikt kan en tunn markduk fungera, men skyddet i kanterna blir sämre. Undvik att sätta tältet direkt på vassa stenar utan skydd.

Hur mycket väger tältet med allt inkluderat?

Totalvikten för HV UL2 anges till cirka 1,36 kg enligt specifikationerna. Oberoende testare har uppmätt 1 361–1 390 g beroende på årgång. Planera för runt 1,4 kg i ryggsäcken.

Har du fler frågor? Jämför alltid aktuella specifikationer hos återförsäljaren innan köp – modelluppdateringar och priser sker löpande.



Erik Wallin
Erik WallinRedaktionsmedarbetare

Erik Wallin är reporter på Landsortstidningen och bevakar dagliga kultur- och nöjesnyheter.